top of page

המסע של טל ברק בעולם הריקוד

אני טל ברק, רקדנית כוריאוגרפית ומורה לריקוד במשך כ-20 שנים.

יש לי סטודיו קסום הנשקף ליער בכרמי יוסף.

המסע של טל ברק בעולם הריקוד

המורים והחוויות שעיצבו את דרך העבודה שלי

גיל 6 :

התחלתי לרקוד בגיל 6, אני זוכרת היטב את התחושה שלי במופע סוף השנה, הייתי מוגבהת על הבמה כשהרבה עיניים צופות בי, הרגשתי שיש בי חיות ושמחה, כאילו אני מוארת מבפנים, זה היה רגע חשוב שנתן לי הרבה כוח והוביל אותי להמשיך לרקוד לאורך כל השנים עד היום.

בית הספר של להקת 'קול ודממה':

מאז גיל שש המשכתי לרקוד בחוגי ריקוד ובגילאי העשרה אצל גבי בר שהייתה סולנית בלהקת 'קול ודממה' של הכוריאוגרף משה אפרתי. את הכוריאוגרפיה למופעי סוף השנה יצר משה אפרתי. נוצרה קירבה עם הרקדנים ועם הווי הלהקה שהיו בה רקדנים שומעים ורקדנים חרשים שעבדו והופיעו יחד.

בית הספר של להקת בת דור:

בגיל 16 התקבלתי לבית הספר של להקת בת דור כיוון שנחשב לבית הספר הכי רציני בארץ ללימודי בלט קלאסי ומודרני. למדתי שם במשך 3 שנים קלאסי ומודרני בהיקף גדול ורציני של הרבה שעות בשבוע ועם מיטב המורים מהארץ ומהעולם שבאו לתת סדנאות וקורסי קיץ בבת דור.

בסטודיו של הכוריאוגרף ירון מרגולין:

אחרי הצבא הגעתי לרקוד בסטודיו של ירון מרגולין, זוכה פרס ישראל במחול. ירון רקד בלהקת בת שבע וכשפרש מהלהקה, הקים סטודיו עצמאי בירושלים, בו לימד ויצר. הוא למד בילדותו באולפן למחול של ירדנה כהן (כלת פרס ישראל למחול) והושפע ממנה ומדרך העבודה שלה. בעבודתו הוא שילב בין הטכניקה של הבלט הקלאסי לבין דרך העבודה של ירדנה כהן, שיצרה בתהליך אימפרוביזציה ונושאי הריקודים שלה, עסקו במיתוסים עתיקים שורשיים מתוך עולם התנ"ך.

אני זוכרת את הרגע המפחיד בסטודיו של ירון כשהוא שם מוסיקה ונתן את ההוראה שעד אז מעולם לא נתקלתי בה- ריקדו באופן חופשי, אלתרו את הריקוד שלכם עכשיו. הייתי המומה, לא היה לי מושג איך לזוז ולרקוד בלי הוראות מדויקות וחיקוי תנועות המורה המעביר את השיעור. למרות הפחד, הרגשתי משיכה גדולה לחקור את הדרך הזאת של החופש בריקוד והאפשרות לרקוד ריקוד אישי המתהווה ברגע, ללא ידיעה, תכנון או הוראה מבחוץ.

הבחירה בדרך של ריקוד שהוא התמסרות למתהווה ברגע:

זו הייתה תחילתו של מסע ארוך ומשמעותי שנגע וממשיך לנגוע בתוככי הנפש הרוקדת שלי. גיליתי את הצורך העצום לבטא את עצמי דרך הריקוד, ביטוי שהוא בלתי אמצעי, ללא גבולות או משטר של חוקי תנועה מובנים ומוגדרים. ריקוד שיש בו חקירה מתמדת של עצמי את החלקים החבויים שבי הכמהים לצאת לעולם ולהתגלות לעצמי ולצופים בי. אני חשה אושר עצום גדול ומרפא כשאני מאפשרת לעצמי להתבטא כך בריקוד. ריקוד שהוא התמסרות לכוח היצירה המפעם בתוכי, מתוך כבוד והוקרה לכוח היצירתי הזה, שיש בו מן הניצוץ של הכוחות הרוחניים העליונים הקיימים בעולם.

ישנן שלוש רקדניות שהדרך שלי מושפעת מהן בצורה הכי משמעותית.

ירדנה כהן:

למדתי אצלה באולפן למחול בחיפה ויצרתי איתה קשר אישי קרוב בשנות העשרים שלי. הלהט והטוטאליות של ירדנה בחיבור שלה לריקוד, ההבנה העמוקה שלה שהריקוד הוא דרך בראשיתית ושורשית לאדם לבטא את עצמו, משפיעים עלי בכל פעם שאני רוקדת, חושבת על ריקוד, צופה במופעי ריקוד, מדבר או כותבת על ריקוד.

הקשר לתמר בורר:

תמר היא רקדנית בוטו. היא הושפעה עמוקות מהרקדן וכוריאוגרף הבוטו קזואו אונו. תמר משותקת בשתי רגליה כתוצאה מתאונת דרכים. היא הייתה רקדנית נפלאה עוד לפני התאונה וזכתה בתחרויות על יצירותיה. תמר המשיכה ליצור לרקוד ולהופיע גם אחרי שהפכה למשותקת ברגליה. היא מלמדת מחול בוטו ומופיעה לאורך כל השנים במופעי סולו ובשיתופי פעולה עם רקדנים, מוסיקאים, שחקנים, אומני וידאו ואומנים פלסטיים. תמר בעיני היא הרקדנית בעלת יכולת הביטוי העמוקה והמרגשת ביותר שראיתי בארץ.

אני זוכרת היטב את המופע הראשון שלה שראיתי בשנות השלושים שלי. כשתם המופע, נעמדתי במקומי, לא רציתי לקום מהכיסא וללכת הביתה, ואמרתי לעצמי "עכשיו אני מבינה איך צריך לרקוד".

למדתי אצל תמר במשך מספר שנים, בשיעורים קבוצתיים וכן בשיעורים פרטיים. במסגרת הלימודים שלי אצלה יצרתי מופע סולו שלי שנקרא "שורשים".

הקשר לאנה הלפרין:

הרקדנית שהכרתי בשנים האחרונות ושאני מושפעת מאוד מהיצירה שלה היא אנה הלפרין. אנה היא אישה בת 90, שעדיין רוקדת ומלמדת ריקוד. אנה היא יהודיה מקליפורניה, שייסדה להקת מחול, הופיעה בכל העולם ולימדה ריקוד. היום יש מקומות בכל העולם שמלמדים את השיטה שלה. את אנה פגשתי בארץ. ראיתי סרט יפיפה על חיי הריקוד שלה בשם "Breath Made Visible". בסרט רואים גם קטעי ריקוד שהיא יצרה. התרשמתי עמוקות מהריקודים שאנה יצרה בעשורים האחרונים. בריקוד אחד העוסק בדימויים האפלים של החלק האחורי של גופה, היא לבושה בגלימה שחורה, עומדת באחורי הבמה כשגבה מופנה לקהל ואז מסתובבת עם הפנים לקהל , צועדת קדימה וצועקת צעקה מקפיאת דם. האומץ שלה להביא את עצמה כל כך חשופה ועוצמתית ריגש אותי ומחזק אותי להעז ולהביא את כולי חשופה ועוצמתית בריקוד שלי.

מורה נוסף שלמדתי אצלו בשנים האחרונות הוא אריה בורשטיין, שעוסק באימפרוביזציה, קונטקט אימפרוביזציה ויש לו רקע בתחום הבוטו.

הקשר לתנועה האותנטית:

בשנים האחרונות אני משתתפת במפגשי תנועה אותנטית, בהנחיית יעל ברקאי, שמנהלת את בית הספר למטפלים בתנועה בסמינר הקיבוצים.

מפגשים אלו מהווים בשבילי מקום של פתיחות , קבלה והתבוננות משותפת בתהליכי יצירה בריקוד.

קטגוריות
פוסטים אחרונים
תגיות
אין עדיין תגים.
עקבו אחרי
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page